«Περίπατος» του Άγιαξ πριν τη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ

Στην πρεμιέρα του ολλανδικού πρωταθλήματος ο Άγιαξ έχασε τους πρώτους βαθμούς, μένοντας στο 2-2 με την Φίτεσε.

Αυτή τη φορά, όμως, ο «Αίαντας» σοβαρεύτηκε και παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, συνέτριψε την Έμεν με 5-0. Πλέον η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ στρέφει την προσοχή της στο δεύτερο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην «Amsterdam Arena» για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο «Αίαντας» παρατάχθηκε με μόλις δύο αλλαγές στην αρχική του σύνθεση σε σχέση με το παιχνίδι της Τούμπας. Ντόλμπεργκ και Σουρς έμειναν στον πάγκο, ενώ τη θέση τους στην αρχική ενδεκάδα πήραν οι Νέρες και Μάριν. Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 27΄με γκολ του συνήθη ύποπτου, Ντόνι Φαν Ντε Μπέεκ, μετά από ασίστ του Τάντιτς. Οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες με τους Νέρες και Τάντιτς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας σκοράρει μόλις μία φορά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια εκπληκτική ενέργεια, η οποία κατέληξε στο 2-0 του Άγιαξ. Ο Ταλιαφίκο έκανε τρομερή κούρσα, ανοίγοντας αριστερά για τον Νέρες που έστρωσε στον Φαν Ντε Μπέεκ με τον 22χρονο να μην εκτελεί αλλά να «σερβίρει» έτοιμο γκολ στον Ζίγιεκ, ο οποίος «ζευγάρωσε» τα τέρματα της ομάδας του. Το 3-0 σημείωσε ο Τάντιτς στο 67, με τον Τεν Χαγκ να προχωρά σε αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του.

Ο Γιαν Κλαας Χούντελαρ ήταν ένας από αυτούς που πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, «ξεμουδιάζοντας» και εκείνος με δύο γκολ. Στο 80′ ο Ολλανδός επιθετικός διαμόρφωσε το 4-0, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα σημείωσε το τελικό 5-0 για τον «Αίαντα».

Άγιαξ: Ονάνα, Μαζραουί (Ντεστ 54′ ), Φέλτμαν, Μαρτίνεζ, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Μάριν, Φαν Ντε Μπέεκ, Νέρες (Πρόμες 59′ ), Ζίγιεκ, Τάντιτς (Χούντελααρ 72′ )

Έμεν: Τέγκελκαμπ, Μπάρνετ, Φέερντοπ, Μπάκερ, Μπλάιλ (81′ Πέιν), Τσακόν, Ούγκρινιτς, Λάουρσεν, Ντε Λέουβ, Αρίας (67′ Μπος), Κόλαρ

Κάντε like στη σελίδα μας στο facebook για να μαθαίνετε όλα τα νέα.